Wrć   Home4All > Foreign Language Speakers > All other languages

Odpowiedź
 
Narzędzia wątku
stare 26-12-2006, 18:32   #1
sis
konto nieaktywne
 
Zarejestrowany: Sep 2006
Postw: 2,108
Domyślnie SRPSKI - Melting Pot - Evropa - intervju

Da li je tvoj partner stranac? Pročitaj ovaj priručnik!
Intervju sa autorom Amedeom Intonti


U skoro 50 posto pisama koja dobijamo najčeĹe postavljeno pitanja se odnosi na sklapanja braka između Italijana i stranaca i problemi koji bi mogli da se pojave. Radi se o vaĹžnom argumentu koji se tiče naĹe budunosti, teritorije na kojoj Ĺživimo, tj.Evrope koja je sve vea i kroz koju sve viĹe prelaze druge kulture i tradicije. Ova tema međutim iznosi mnoge probleme.

Priručnik o birokratskom preživljavanju Italijana čiji je partner stranac je važan, efikasan i jedini instrument koji Vam može dati precizne odgovore.

Autor, Amedeo Intonti, nam je objasnio kako je rođena ideja o priručniku.

Odgovor: Stvar je sloĹženija u smislu da brak između drĹžavljana Italije i stranaca koji dolaze iz zemalja koja ne čini deo EU predstavlja seriju problema koji prosečno traju pet godina efektivnog braka, pa ako dodamo i prvu godinu braka, govorimo o Ĺest godina. Knjiga je na početku u stvari bila schema koju sam napravio za prijatelja koji je imao devojku iz Moldavije koja međutim nije mogla da dođe u Italiju, a poĹto je njihova veza bila stabilna, odlučio je da se oĹženi. Ostalo je međutim pitanje Ĺta treba učiniti? 2001.god. sam napisao priručnik od desetak stranica koji je moj prijatelj pročitao, ali je nakon nekoliko meseci prekinuo vezu zato Ĺto se uplaĹio da e morati da se suoči sa brojnim birokratskim procedurama. Mnogim osobama, koje su imale slične probleme, sam dao ovaj priručnik. Kada sam počeo da učestvujem na forumu sita moldweb.it (koji posebno prate u Moldaviji) objavio sam priručnik koji su pročitale mnoge osobe. Nakon toga sam napisao seriju kratkih članaka za drugi forum i, sakupljajui sve članke, uspeo sam da sastavim knjigu koja je dosta traĹžena.

P: Sa kojim problemima se najčeĹe susreu tzv.evropski i neevrsopki drĹžavljani?

O: NajčeĹi problem je pre svega ulazak ekstrakomunitaraca u EU, iako zemlje kao Ĺto su Nemačka ili Holandija imaju elastičnije pravila, u smislu da dozvoljavaju ulazak osoba koje treba da se spoje sa porodicom. DrĹžavljani Italije koji su pak stupili u brak i Ĺžele da dovedu suprugu/Ĺžnika moraju da sačekaju nekoliko nedelja zato Ĺto konzulat izdaje vizu za članove porodice koja nije isto Ĺto i viza za spajanje sa porodicom. Radi se o dve različite vize i jako je vaĹžno razlikovati jednu od druge. Spajanje sa porodicom je jedna duga procedura, a spajanje sa supruĹžnikom/com je procedura koja bi trebala da bude brĹža koju, ali koju, na Ĺžalost, italijanski konzulati nastavljaju da usporavaju. Ovo su neki od ozbiljnijih problema.

P: Brak je postao bolna ili ne toliko Ĺželjena forma regulisanja, u smislu da se meĹani parovi (Italijan/strankinja) koji ne mogu da Ĺžive zajedno moraju suočiti sa mnogim problemima…

O: Osobe ne mogu da Ĺžive zajedno zato Ĺto se na primer jedan od supruĹžnika razvodi. Partner Italijan moĹžda ima u toku proceduru o razvodu braka i ne moĹže ponovo da se oĹženi sve dok se ova procedura ne zaključi. U međuvremenu ne moĹže da Ĺživi zajedno sa strankinjom zato Ĺto ova ne moĹže da uđe u Italiju. Brak je dakle jedina prava mogunost staviti se u regolu. Neki pribegavaju sistemu zaposliti, koristei dekret odliva, svog partnera kao negovateljicu ili kunu pomonicu. Tako neĹto koĹta oko stotinak euro mesečno zbog doprinosa, ali samo ako se dobije kvota. Ĺ˝elim da istaknem joĹ i to da postoje ozbiljni problemi za homoseksualce: u ovom slučaju se osoba ili prihvata preko dekreta odliva ili druge Ĺanse ne postoje. Ovakva vrsta prihvatanja predstavlja trku sa preprekamakao Ĺto sam mogao da verifikujem ovih dana. Zahtevi za dekret odliva se moraju poslati preporučenim pismom samo u poĹtama koje imaju posebnu maĹinu koja beleĹži tačan sat, minut i sekund predavanja zahteva zato Ĺto e samo oni koji budu uspeli da predaju zahtev među prvima dobiti kvotu. Zahtevi koji se predaju među prvima bie prvi i pregledani, Ĺto znači da e poĹte biti pretrpane zato Ĺto e mnogi Italijani probati da dovedu devojke baĹ putem ove procedure. Na raspolaganju je 80.000 kvoti, i nije mali broj, ali ako odbacimo sve kvote koje e iskoristiti Italijani koji imaju partnerke strankinje, na raspolaganju ostaje pola kvoti za rad. Znam da severo-istok ima jaku potrebu za radnom snagom koja e biti upijena laĹžnom radnom snagom. Sve ovo sve u svemu predstavlja Ĺtetu za zainteresovane radnike.

P: Da li moĹžeĹ da daĹ neki savet naĹim sluĹaocima?

O: Ako i kada budete imali nameru da stupite u brak, posebno ako ste primorani da tako neĹto učinite u inostranstvu, sve dobro isplanirajte i predvidite sve detalje. Seam se para koji se venčao u Indoneziji gde se prilikom sklapanja braka izdaje venčani list na koji se ne unose opĹti podaci mladenaca nego se stavljaju njihove slike. Konzulat – koji je znao za ovu proceduru i trebao je unapred da upozori drĹžavljanina Italije – je rekao da venčani list ne vaĹži. I Ĺta sad? Knjiga koju sam napisao govori o ovakvim pričama i samo čitajui je moĹžete izbei ekstremne situacije. Ako znamo da se mogu verifikovati određeni slučajevi obraamo viĹe paĹžnjei: unapred se organizujemo i znamo sa kojim bi problemima mogli da se suočimo i to ne samo u inostranstvu. Na primer, kada supruĹžnik/ca uđe u Italiju ima pravo da dobije boraviĹnu kartu, ali to niko ne govori. BoraviĹna dozvola je drugačija od boraviĹne karte koja daje vea prava. Ĺ˝ena koja je na primer udata za Italijana i koja dobije dete, ako nema boraviĹnu kartu ne moĹže da dobije dohodak za materinstvo. BoraviĹna karta se mora zatraĹžiti odmah, ali ako ne znamo za takvu mogunost Ĺta treba učiniti? Osobama se savetuje da izvade običnu boraviĹnu dozvolu, ali to znači izgubiti pravo na dohodak od 1.200 euro.

Knjigu moĹžete da naručite piĹui na adresu amedeo_si@yahoo.it.
sis offline   Odpisz cytując cytuj zaznaczone
Odpowiedź

Narzędzia wątku

Zasady umieszczania postw
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is włączone
Uśmieszkiwłączone
[IMG] kod jest włączone
HTML kod jest wyłączony

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
SRPSKI - Jugoslovenka sis All other languages 6 21-12-2011 00:14
SRPSKI - nesto ne bas moguce sis All other languages 0 26-12-2006 18:24


Czas w strefie GMT +3. Jest 22:06.