Home4All

Home4All (http://gromader.civ.pl/home4all/index.php)
-   Nederlands (http://gromader.civ.pl/home4all/forumdisplay.php?f=36)
-   -   voor leren (http://gromader.civ.pl/home4all/showthread.php?t=4185)

Shyshka 07-04-2011 07:45

Odp: voor leren
 
elskan, tak robia wszyscy obcokrajowcy w Pl po roku nauki polskiego w Lodzi.
A na iberystyce masz semestr hiszpanskiego, w drugim juz sie pojawiaja tu i tam wyklady po hiszp (np historia Hiszpanii za moich czaso), na drugim roku juz chyba wszystko (albo duza wiekszosc).

Jelonek 07-04-2011 09:57

Odp: voor leren
 
Serio? Iberystyka nie zaczyna się od razu po hiszpansku?

Magbetka 07-04-2011 10:38

Odp: voor leren
 
wszystkie filologie chyba tak? wiem, ze moja przyjaciolka studiujaca filologie angielska miala wszystko od poczatku po angielsku, mimo, ze nie wszyscy znali jezyk na tyle, zeby moc w tych zajeciach w pelni uczestniczyc. to samo na filologii romanskiej u innej kumpeli :)

Jelonek 07-04-2011 10:46

Odp: voor leren
 
Cytat:

Napisał Magbetka (Post 259406)
wiem, ze moja przyjaciolka studiujaca filologie angielska miala wszystko od poczatku po angielsku

No wlasnie - od poczatku miala. A Shyshka pisze, ze na Iberystyce dopiero od drugiego roku?
Cytat:

Napisał Magbetka (Post 259406)
nie wszyscy znali jezyk na tyle, zeby moc w tych zajeciach w pelni uczestniczyc

??? Kurde, po co tacy ludzie ida na filologie? To nie jest chinski, czy inny egzotyczny jezyk - jak ktos sie chce angielskiego nauczyc, to powinien isc do szkoly jezykowej, a nie na studia?

Shyshka 07-04-2011 10:48

Odp: voor leren
 
Na anglistyke i romanistyke zdaje sie egzamin z jezyka kierunkowego, na iberystyke i bardziej egzotyczne filologie nie, i jest pranie mozgu - ok 7h tygodniowo zajec, rok na opanowanie jezyka w stopniu wystarczajacym zeby uczestniczyc w zajeciach.

Bibster 07-04-2011 10:49

Odp: voor leren
 
Hmmm... Wydaje mi sie ze niemiecka zaczyna sie od niemieckiego, bo na wstepie trzeba bylo egzamin zdawac z niemieckiego...

Co do kursu: ja chodzilam na kurs w Warszawie, pierrwszy poziom w miesiac (4 dni w tygodniu, po 3 godziny), a potem 2 razy w tygodniu po poltorej godziny (w malej grupie). Dopiero po przybyciu do NL przelamalam sie zeby mowic. Kurs zrobiony w NL byl na beznadziejnie niskim poziomie, wiec mowilam sie z nauczycielami, ze bede po prostu miala indywidualne konsultacje przygptowujace do egzaminu panstwowego. Zaczelam sie uczyc we wrzesniu 2007, w marcu 2010 zdalam staatsexamen drugi poziom (czyli poziom akademicki).

beek 07-04-2011 10:53

Odp: voor leren
 
Cytat:

Napisał elskan (Post 259349)
i to mnie niezmiernie zadziwia, naprawde jest sie w stanie (po roku nauki jezyka) studiowac cos????

elskanik, zalezy.
niektorym sie to udaje, inni, mimo zaliczonych obowiazkowych pieciu poziomow przerywaja studia i wracaja do szkoly jezykowej bo sobie nie radza; zalezy tez od wybranego kierunku studiow; na studia humanistyczne zalecaja jeszcze poziom 6 (nieobowiazkowy) bo jest na nim masa pisania, slownictwa itp

druga sprawa to fakt, ze kurs niestety nie uczy slownictwa fachowego, to trzeba we wlasnym zakresie; na poczatku boli, potem juz jakos idzie

nie powiem, jest to hardcore po roku na uniwerek startowac, no ale ludziom sie udaje

Shyshka 07-04-2011 10:55

Odp: voor leren
 
A tu o iberystyce na uw: http://www.hiszpanski.ang.pl/forum/s.../1#post1084348

Rosheena 07-04-2011 11:27

Odp: voor leren
 
Cytat:

Napisał Bibster (Post 259413)
staatsexamen drugi poziom (czyli poziom akademicki).

no właśnie... a mam takie pytanie jako mało doświadczona, jak to jest z tymi szkołami językowymi, odnośnie poziomów nauczania, słyszałam coś o jakichś 3 poziomach - ale nic poza tym .. możesz mi to troszkę przybliżyć ? byłabym bardzo wdzięczna

elskan 07-04-2011 11:39

Odp: voor leren
 
Cytat:

Napisał beek (Post 259415)
elskanik, zalezy. niektorym sie to udaje, inni, mimo zaliczonych obowiazkowych pieciu poziomow przerywaja studia i wracaja do szkoly jezykowej bo sobie nie radza; zalezy tez od wybranego kierunku studiow; na studia humanistyczne zalecaja jeszcze poziom 6 (nieobowiazkowy) bo jest na nim masa pisania, slownictwa itp druga sprawa to fakt, ze kurs niestety nie uczy slownictwa fachowego, to trzeba we wlasnym zakresie; na poczatku boli, potem juz jakos idzie nie powiem, jest to hardcore po roku na uniwerek startowac, no ale ludziom sie udaje

dzieki, no wlasnie o to mi chodzi, ze chocbym skonczyla i 17 kursow, to zaden mnie nie nauczy slownictwa specjalistycznego. Sama sie zastanawiam, ale boje sie pisania przede wszystkim. Jak bede miec na egzaminie esej do napisania to leze i wkicze :/

Jelonek 07-04-2011 12:29

Odp: voor leren
 
Cytat:

Napisał Shyshka (Post 259412)
na iberystyke i bardziej egzotyczne filologie

A iberystyka to nie jest po prostu hiszpanski? Co w tym egzotycznego?

Shyshka 07-04-2011 12:34

Odp: voor leren
 
A gdzie ja napisalam ze iberystyka jest egzotyczna? Czy bez slowa BARDZIEJ byloby jasniej?
Jelonku, jesli uwazasz ze jest niejasno to prosze sparafrazuj tak, zeby bylo jasne, ze iberystyka nie jest egzotyczna, ale na filologiach mniej popularnych tez jezyk jest nauczany od poczatku. :)
Albo nie czepiaj sie. ;)

Jelonek 07-04-2011 12:46

Odp: voor leren
 
No skoro napisalas iberystyka i BARDZIEJ egzotyczne filologie to wskazuje to na to, ze iberystyka jest egzotyczna, ale nie az tak bardzo jak te inne :).
Nie czepiam sie, dziwuje sie, ze:
a) ktos uznal iberystyke za 'egzotyczna'; i
b) nie wszystkie zajecia na pierwszym roku iberystyki sa po hiszpansku.
Ja w ogole mam dziwne podejscie do filologii, ale to wina mojej mamy ;)

moppy 07-04-2011 12:54

Odp: voor leren
 
interesujacy dzial :)
bo ja mimo, ze gadam po holendersku, to do perfekcji mi daleko, oj daleko ;)
Ja mieszkalam na poczatku kolo Amsterdamu, wiec jak sprowadzilam sie na dol /mieszkam w Gennep, jakies 25km od Nijmegen/ topierwszy miesiac byl dla mnie czarna magia; czesto musialam prosic ludzi aby powtorzyli co mowia :hihi: teraz sie juz przyzwyczailam, no i dodam, ze na poczatku troche mnie ich dialekt smieszyl :icon_lol:

emka 07-04-2011 14:32

Odp: voor leren
 
elskan ale nawet jak po polsku studiujesz to czesto gesto na studiach trafiasz na takie slownictwo, ze trzeba do slownika siegnac :D


Czas w strefie GMT +3. Jest 21:38.

Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.