Home4All

Home4All (http://gromader.civ.pl/home4all/index.php)
-   Français (http://gromader.civ.pl/home4all/forumdisplay.php?f=33)
-   -   przyprawy (http://gromader.civ.pl/home4all/showthread.php?t=2606)

Fati 12-10-2008 15:31

przyprawy
 
dziewczyny prosze o pomoc bo w sklepach nie wiem co jest co i nie moge znalezc niektorych produktow - bo nie znam nazw po francusku a w slowniku na ling.pl nie moge znalezc

jak np po francusku jest "ziele agnielskie"?
a "liscie laurowe"?


moze znacie jakies strony francuskie ktore obrazuja rozne przyprawy i podaja ich francuskie nazwy?

latouche 12-10-2008 15:47

Odp: przyprawy
 
Cytat:

Napisał Fati (Post 116709)
dziewczyny prosze o pomoc bo w sklepach nie wiem co jest co i nie moge znalezc niektorych produktow - bo nie znam nazw po francusku a w slowniku na ling.pl nie moge znalezc

jak np po francusku jest "ziele agnielskie"?
a "liscie laurowe"?


moze znacie jakies strony francuskie ktore obrazuja rozne przyprawy i podaja ich francuskie nazwy?

http://stephkup.nexenservices.com/ep...hage/liste.htm
tu masz Fati, jak klikniesz na nazwe, to pojawia sie strona z opisem, a u dolu sa odpowiedniki w innych językach
Lisć laurowy to laurier
tu jest link do pimenta dioica http://stephkup.nexenservices.com/ep...ce=TouteEpices
czyli ziele angielskie, i jest tam kilka nazw francuskich, i nie jestem pewna pod jaka najczesciej funkcjonuje w sklepach - obstawialabym tout epices

emka 12-10-2008 15:50

Odp: przyprawy
 
Fati nie wiem czy we Francji znajdziesz ziele angielskie, ja w Belgi wszedzie szukalam i na darmo

Fati 12-10-2008 15:58

Odp: przyprawy
 
poszukam, jak nie znajde to przywioze zapas z polski

merci

Grasshopper 12-10-2008 21:21

Odp: przyprawy
 
Fati, gdybys jednak nie znalazla, to proponuje poszukac tzw polskich sklepow. W Brukselce dzieki nim mialam np. paczka w Tlusty Czwartek, co bylo swoistym rrytasem :D

Fati 12-10-2008 23:18

Odp: przyprawy
 
no wiec znalazlam: w sklepie hinduskim
ziele angielskie po francusku to albo tout-epices (jak po ang) albo piment jamaique (jak po wlosku)

Fati 12-10-2008 23:19

Odp: przyprawy
 
i znalazlam tez majeranek , ktorego nie moglam znalezc w zadnym francuskim sklepie (po francusku marjolaine)

mixinn 10-11-2008 07:03

Odp: przyprawy
 
Fati, w Carrefourach i innych miewaja "polki z innych krajow", moze bedzie polska polka? swego czasu byla taka na La Defense ;)
jakby co, to sluze pomoca ;) o ile bede umiala ;) ;) ;)

latouche 10-11-2008 23:50

Odp: przyprawy
 
ale to nie sa typowo polskie przyprawy. Przynajmniej lisc laurowy i ziele angielskie na pewno nie.
Nie wiem jak takie rzeczy jak majeranek (choc marjolaine to chyba w porzadniejszym slowniku pl-fr to bys znalazla) albo na przyklad cząber, ale lisc laurowy to jest dosc popularny w roznych kuchniach. po hiszpansku nazywa sie laurel

elskan 11-11-2008 12:12

Odp: przyprawy
 
Latouche ale np bardzo popularne rzeczy w Polsce tez bywaja w polskich sklepach, aktore sa niekoniecznie polskie, np ziola prowansalskie

latouche 11-11-2008 22:41

Odp: przyprawy
 
Cytat:

Napisał elskan (Post 120773)
Latouche ale np bardzo popularne rzeczy w Polsce tez bywaja w polskich sklepach, aktore sa niekoniecznie polskie, np ziola prowansalskie

no tak, ale to znaczy ze w innych niz polskie sklepach ich nie znajdziesz? to znaczy ze na przyklad Islandczycy tego nie kupuja ani nie uzywaja?
bo jednak lisc laurowy czy na przyklad tymianek to sa w Europie Zachodniej w dosc powszechnym uzyciu, jedyny problem jest taki ze slowniki pl> dany jezyk obcy sa czasem dosc ubogie w slownictwo kulinarne - albo zdarzaja sie w nich bledy. I ciezko znalezc nazwe, a nie sam towar w sklepie.

mixinn 24-11-2008 18:12

Odp: przyprawy
 
chodzilo mi o to, ze na takiej "polskiej polce" mozna przypadkiem znalezc niezle "skarby" ;)
a co do przypraw, to pomalu, pomalu sie czlowiek zaczyna orientowac....

popatrz, wiedzialam jak jest czaber po zabiemu i juz nie pamietam.... o zgrozo.... :(

a lisc laurowy to laurier, ale z kolei w angielskim to juz bay leaves ;)

Minga 11-04-2009 19:45

Odp: przyprawy
 
wiem ze trasznie pozno ten temat odkrywam, ale oze jeszcze komus sie to przyda

Lisc laurowy to we francji nazywali zawsze laurier
A ziele angielskie to tak jak bylo napisane Le piment de la Jamaïque

/ widze ze juz o tym bylo... sie zublowalam :)
nie doczytalam mixinn :)

Magbetka 13-04-2009 02:17

Odp: przyprawy
 
dokładnie z tymi samymi przyprawami miałam problem jak byłam w holandii :) tzn z liściem laurowym to się szybko z mamą dogadałam, ale co do ziela angielskiego... siedziałam przez pół godziny w sklepie pod półką, bo oczywiście tej nazwy co w internecie znalazłam to nie było, dopiero jak wiatrak przyjechał (stwierdził, że zaginęłam), to otworzył mi nielegalnie coś co było połową tego, co w necie było (ja znalazłam chyba pimentboom, w sklepie było piment-możliwe, że się mylę) no i oczywiście było w proszku, a nie w kulkach, tak jak jestem przyzwyczajona.

a, no a kiedy robiłam sernik, to wg najłatwiejszego przepisu na świecie (innych na sernik nie próbowałam) potrzebowałam budyniu, takiego z torebki, i mama wiatrakowa powiedziała mi, że to jest takie staromodne i nie wie, czy to się da kupić.

Bibster 13-04-2009 17:31

Odp: przyprawy
 
Cytat:

Napisał Magbetka (Post 145076)
w sklepie było piment-możliwe, że się mylę) no i oczywiście było w proszku, a nie w kulkach, tak jak jestem przyzwyczajona.

haha, magbetko, wyjaśniłaś mi tajemnicę pewnej przyprawy, której dość często używam w holandii.
bo aj ma stosik przypraw w woreczkach plastikowych z przyklejonymi karteczkami z nazwą. kilku przypraw w ogóle się nie domyślałam i piment był jedną z nich :D


Czas w strefie GMT +3. Jest 20:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.