Home4All

Home4All (http://gromader.civ.pl/home4all/index.php)
-   Español (http://gromader.civ.pl/home4all/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Nauka języka (http://gromader.civ.pl/home4all/showthread.php?t=4059)

Azaharito 12-02-2011 17:54

Odp: Nauka języka
 
O kurcze, przegapilam posty.
Beeku - tak - mowie palta, bo R tak mowi. I jak mu mowie aguacate to mnie pyta, czy napewno chce palta?

Latouche, w Peru mowi sie chevere, padre w tym kontekscie nie znaja.

Magi, w Guadalajarze akurat troche spiewnie mowia, kolezanka z DF ciagle sie ze mnie nabijala :P chcialabym rozwniez sprostowac, ze nie ma czegos takiego, jak meksykanski akcent (choc sama czasem takiego wyrazenia uzywalam) - jest tak wiele regionalizmow, jesli chodzi o akcent i one sa bardzo latwo przeze mnie rozpoznawalne. Chilangos poznam od razu, tak samo Guadalajare i tych z polnocy. Jukatan ma troche karaibskich nalecialosci i troche ucina koncowki.
ale zgodze sie z tym, ze nie seplenia :) choc to akurat lubie w hiszpanskim :P

Magi 12-02-2011 19:06

Cytat:

Napisał Azaharito (Post 249380)
nie ma czegos takiego, jak meksykanski akcent

racja, slusznie mowi ta pani :) mowic o meksykanskim akcencie to jak mowic o akcencie wloskim - cos takiego istnieje wylacznie na potrzeby telewizji ;)

Cytat:

Napisał Azaharito (Post 249380)
ale zgodze sie z tym, ze nie seplenia choc to akurat lubie w hiszpanskim

kiedys tego nie cierpialam, ale z czasem bardzo polubilam :) i uwielbiam hiszpanski z Argentyny :D

Azaharito 12-02-2011 19:14

Odp: Nauka języka
 
A mnie sie "argentynski" tez podoba :)

Osita 12-02-2011 19:54

Odp: Nauka języka
 
mnie też się "argentyński" podoba :D

A seplenienie/skracanie słyszałam jedynie w wydaniu mojego nauczyciela z Andaluzji i też mi się podoba (tylko zaprezentował, wiadomo, że tak nas nie uczy ;) ) .

Ach, no i z tym akcentem "meksykańskim", to wiem że ich jest trochę, tylko nie wiedziałam jak określić i zrobiłam " " :D .

grassolusi 12-02-2011 21:31

Odp: Nauka języka
 
mi się bardzo podoba hiszpańskie seplenienie :)

Judyta 12-02-2011 22:02

Odp: Nauka języka
 
No ja ze swojej strony miałam na myśli sonorski meksykański :) Ale to już chyba niejeden raz dzieliłam sie zachwytami nad tym akcentem. Wyraźne spółgłoski, długie samogłoski takie wręcz śpiewne. Fajne :)

Azaharito 12-02-2011 23:42

Odp: Nauka języka
 
Sonora to na polnocy, prawda? Nikogo stamtad nie znalam, ale stan obok - Sinaloa - dzizas, oni to dopiero niewyraznie mowia. Dla mnie to byl belkot. Pamietam, jak raz wybralam sie na wycieczke z takim jednym - ciagle do mnie gadal, a ja nic nie rozumialam. Z Sinaloa jest tez szwagier R :)

Judyta 12-02-2011 23:46

Odp: Nauka języka
 
Cytat:

Napisał Azaharito (Post 249476)
Sonora to na polnocy, prawda?

Na północnym zachodzie, zaraz przy Baja California.

Azaharito 12-02-2011 23:48

Odp: Nauka języka
 
Judyta, a czy tam jakos wiecej spanglish uzywaja? Nie mialas takiego wrazenia?

Judyta 13-02-2011 00:06

Odp: Nauka języka
 
Mają trochę słownictwa takiego dziwnego :) Na przykład "carro" na samochód, albo "cachar" na łapać (to catch). Ale to jest ogólnopółnocne, nie tylko sonorskie (mówi Miguel). Typowo sonorskie i slangowe jest np. "wachar" (to watch) :)

Magi 13-02-2011 00:09

Odp: Nauka języka
 
carro na samochod to w calej hiszpanskojezycznej Ameryce mowia :)

Azaharito 13-02-2011 00:10

Odp: Nauka języka
 
Carro to chyba w calym MX uzywaja. A cachar i wachar powoduja u mnie atak smiechu :) i jeszcze k łasa?

EDIT: Magi :D

amapola 13-02-2011 01:56

Odp: Nauka języka
 
A cachar to tez chyba normLne slowo? Tak mi mowil kolega z miasta Meksyk (nigdy nie mieszkal w usa).

Judyta 13-02-2011 02:36

Odp: Nauka języka
 
Cytat:

Napisał amapola (Post 249513)
A cachar to tez chyba normLne slowo? Tak mi mowil kolega z miasta Meksyk (nigdy nie mieszkal w usa).

No to w takim razie nie mają jakiegoś odmiennego słownictwa czy nagminnego spanglishu :) Ale mnie "wachar" też rozwala ;)

Ja z meksykańskich akcentów regularnie słucham jedynie sonorskiego, a innych nie, zresztą nie prowadzę konwersacji po hiszpańsku (bo nie jestem w stanie), więc takich rzeczy nie wyłapuję raczej.

Osita 13-02-2011 13:48

Odp: Nauka języka
 
Ja się mojego wczoraj zapytałam, gdzie się tak mówi, tzn. "wachar", "cachar", to on mówi "tutaj" (Tamaulipas). Tak myślałam, że pewnie cała północ to zna. Chociaż on sam twierdzi, że on tego nie używa.


Czas w strefie GMT +3. Jest 10:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.