Home4All

Home4All (http://gromader.civ.pl/home4all/index.php)
-   All other languages (http://gromader.civ.pl/home4all/forumdisplay.php?f=26)
-   -   pidgin (nigerian) (http://gromader.civ.pl/home4all/showthread.php?t=1876)

aniania 20-04-2009 16:15

Odp: pidgin (nigerian)
 
Jelonku, do konca tak nie jest, ze nie da sie uczyc. Slowoek sie mozna uczyc, z gramatyka nie powiem ci do konca jak jest, ale zamiast "to be" mowi sie "dey", np "how you dey?", "I dey ooo" albo "I dey kampe".

Hainaut 20-04-2009 16:49

Odp: pidgin (nigerian)
 
Cytat:

Napisał Jelonek (Post 146008)
Kurcze, ale chyba ciezko mowic o nauce pidgin, skoro to taka mieszanka jezykowa? Bo nie ma chyba jakiejs standardowej gramatyki i duza jest dowolnosc jezeli chodzi o tworzenie wyrazow - czy to tylko moje wrazenie?

Pewnie ciezko, pytanie jeszcze ktorego pidgin? Moj znajomy misjonarz w Papui tez sie poslugiwal pidgin j. angielskiego.

Jelonek 20-04-2009 16:56

Odp: pidgin (nigerian)
 
Hainaut - no wlasnie, dla mnie pidgin to okreslenie jezyka angielskiego zmieszanego z lokalnymi jezykami (plemiennymi czy narodowymi) - taki ponglish od biedy moglby tez za pidgin uchodzic. Stad moje ambiwalentne uczucia nie tylko wzgledem jezyka pidgin jako takiego, ale i nauki jego - bo pokaleczyc angielski kazdy potrafi ;)

Minga 21-04-2009 10:06

Odp: pidgin (nigerian)
 
ja w sumie uczylam sie tego camfranglais w ramach rozmow, bo Kamerunczycy ciagle go uzywali, a glownie po to zeby rozumiec co mowia. Sama uzywam dla zabawy czasem :)
z Pidjin tam samo, chcialabym rozumiec co mowia :)

MONK 21-04-2009 14:11

Odp: pidgin (nigerian)
 
Cytat:

Napisał Jelonek (Post 146021)
Stad moje ambiwalentne uczucia nie tylko wzgledem jezyka pidgin jako takiego, ale i nauki jego - bo pokaleczyc angielski kazdy potrafi ;)

Czesto z rodzina S rozmawiam w pidgin mimo, ze wszyscy mowia po angielsku. Wola mowic w pidgin bo to jest ich jezyk, tak ja majac wybor rozmowy w angielskim/ polskim wybieram polski. Oni nie traktuja tego jezyka jako kaleczenie angielskiego, ale jako ich jezyk, ktory ma wlasny byt. Kaleczyc angielski kazdy potrafi, ale mowic w pidgin nie ;)

Jelonek 21-04-2009 14:25

Odp: pidgin (nigerian)
 
monk, no tak, ale dla mnie ten caly pidgin to taki jezyk-niejezyk. Tymbardziej, ze jego odmian jest prawie tyle, ile ludzi nim mowiacych, w koncu pidgin to nie tylko ten jezyk, ktorego uzywa sie w Nigerii, ale jest jeszcze pare miejsc, gdzie on funkcjonuje i nie wiem, czy pidgin z Nigerii bylby zrozumialy dla kogos, kto posluguje sie chinskim pidgin ;) stad moje odczucia wzgledem tego jezyka.

eresi 21-04-2009 14:26

Odp: pidgin (nigerian)
 
ma byc jezykiem ale nie w szkolach ani nie jest jezykiem urzedowych tak jak goralski zreszta ;)

taka tak wiem gwara goralska ... ok ;)

dla mnie pidgin jest brzydki niemniej ciesze sie ze go rozumiem
przynajmniej mnie nikt nie obgada a ja sie bede szczerzyc :)

MONK 21-04-2009 14:38

Odp: pidgin (nigerian)
 
Cytat:

Napisał Jelonek (Post 146144)
Tymbardziej, ze jego odmian jest prawie tyle, ile ludzi nim mowiacych, w koncu pidgin to nie tylko ten jezyk, ktorego uzywa sie w Nigerii, ale jest jeszcze pare miejsc, gdzie on funkcjonuje i nie wiem, czy pidgin z Nigerii bylby zrozumialy dla kogos, kto posluguje sie chinskim pidgin ;) stad moje odczucia wzgledem tego jezyka.

Zgadza sie, wszystko tlumaczy historia. Wszystkie te jezyki nazywaja sie pidgin (broken english), ale obecnie rownie dobrze kazdy z nich moglby miec wlasna nazwe bo kazdy z nich zyje wlasnym bytem. Nazwa pidgin wskazywalaby na pochodzenie jezyka.
Slusznie podejrzewasz, ze nigeryjski pidgin to nie to samo co chinski pidgin. Zreszta kiedys jedna z forumek zwiazana z Afrykanczykiem napisala jak w jej zwiazku okresla sie "bara- bara", w nigeryjskim pidgin slowo to oznaczalo cos innego.

Jelonek 21-04-2009 14:51

Odp: pidgin (nigerian)
 
monk - no wlasnie, dlatego ja do tego jezyka mam takie podejscie. Po prostu mi sie nie podoba (w sumie z pidginow to slyszalam tylko afrykanskie i troche dawno temu chinski) - moze i teraz to jest osobny jezyk, ale dla mnie brzmi po prostu jak angielski uzywany przez kogos, kto go zna, ale nie do konca ;) no nie podoba mi sie i juz ;)

MONK 21-04-2009 14:58

Odp: pidgin (nigerian)
 
No coz, o gustach sie nie dyskutuje ;) Jednak nie moge zgodzic sie, ze "brzmi po prostu jak angielski uzywany przez kogos kto go zna, ale nie do konca". Przyklad: ostatnio S rozmawial przez telefon w pidgin, sasiadka Amerykanka nic nie zrozumiala. Zreszta nie jednej jej sie to zdarzylo.

Wyedytowalam ten post, ale co by kupy sie trzymalo z Jelonkowym postem - twierdze, ze jezyk ten jak i niektore jezyki Afryki sa "spiewane" dlatego mi sie on podoba ;)

Jelonek 21-04-2009 15:02

Odp: pidgin (nigerian)
 
A idz Ty z tym spiewaniem ;) dla osoby, ktora nie ma sluchu muzycznego, proba nauczenia sie jezykow tonalnych jest orka na ugorze.

mixinn 26-08-2009 14:15

Odp: pidgin (nigerian)
 
mnie pidgin bawi ;)
mysle ze poucze sie, zeby po prostu wiedziec o co kaman ;)
ale duzo bardziej wole, jak Andrzej mowi w Igbo, taki to jest miekki jezyk, spiewny, troche miauczacy :D
niestety tonalny ;)
ucze sie pomalutku, ale jezyk gdzie "p...ipa" i "jeden" roznia sie tylko minimalnie wymowa, to wyzwanie hahaha hahaha hahaha

Machine 07-11-2011 19:34

Odp: pidgin (nigerian)
 
Rozumiem pidgin ale nie mowie moze pare slow:)


Czas w strefie GMT +3. Jest 22:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.