Home4All

Home4All (http://gromader.civ.pl/home4all/index.php)
-   All other languages (http://gromader.civ.pl/home4all/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Klasyczny arabski.... (http://gromader.civ.pl/home4all/showthread.php?t=683)

michawindy 22-06-2011 20:41

Odp: Klasyczny arabski....
 
jeśli ktoś chce moge przeslac ksiazki do nauki arabskiego, ksiazki sa dla poczatkujacych i sredniozaawansowanych, mi pomogly w nauce.

grassolusi 22-06-2011 21:20

Odp: Klasyczny arabski....
 
jestem ciekawa z jakich ksiazek sie uczylas?

michawindy 24-06-2011 01:30

Odp: Klasyczny arabski....
 
"Jezyk arabski dla poczatkujacych"- w j.polskim ale ogólnie jest tak srednia dla ksiazka jesli chodzi o gramatyke, bardzo dobra jest do nauki alfabetu. Kolejne to:
Arabic for dummies; The arabic alphabet how to read and write; bardzo fajna ksiazka- first 1000 words in arabic; Arabic in 10min a day. Te ksiazki sa bardzo dobre dla poczatkujacych, kolejne ktore mam to juz bardziej dla zaawansowanych również "arabic for dummies" jest bardziej dla zaawansowanych.

Sawsan 07-09-2014 01:23

Odp: Klasyczny arabski....
 
Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy w klasycznym arabskim lub dialektach wschodnich (Egipt, Lewant, Zatoka), to służę pomocą :)

Grasshopper 08-09-2014 00:43

Odp: Klasyczny arabski....
 
sawsan a jak sie nauczylas arabskiego?

Sawsan 08-09-2014 02:37

Odp: Klasyczny arabski....
 
Trudne pytanie, chyba dzięki własnej ciężkiej pracy tak naprawdę ;) Ale koniec końców w dużej mierze dzięki praktyce, kontaktom z ludźmi i możliwości osłuchania się podczas pobytów na Bliskim Wschodzie.

Grasshopper 08-09-2014 12:08

Odp: Klasyczny arabski....
 
A co robilas na Bliskim Wschodzie?

Sawsan 08-09-2014 14:47

Odp: Klasyczny arabski....
 
Robiłam i robię w dalszym ciągu:) różne rzeczy, których nie chciałabym tu zbyt szczegółowo omawiać;) Dwa lata w ramach edukacji akademickiej, a dalej staże, różne projekty międzynarodowe itp. Czy Ty też w jakiś sposób jesteś związana z tematyką Bliskiego Wsch.?

Grasshopper 08-09-2014 16:01

Odp: Klasyczny arabski....
 
Cytat:

Napisał Sawsan (Post 411404)
Czy Ty też w jakiś sposób jesteś związana z tematyką Bliskiego Wsch.?

Nie, wcale ale zaintrygowalo mnie, ze piszesz tak polslowkami o wszystkim wiec chcialam sie wiecej dowiedziec :)

Fati 08-09-2014 22:34

Odp: Klasyczny arabski....
 
Cytat:

Napisał Sawsan (Post 411338)
Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy w klasycznym arabskim

a na jakim poziomie jestes w stanie pomoc? ostatni tom podrecznika z Medyny? Irab? balagha? czy tylko taki podstawowy?

Sawsan 09-09-2014 02:04

Odp: Klasyczny arabski....
 
Cytat:

Napisał Fati (Post 411441)
a na jakim poziomie jestes w stanie pomoc? ostatni tom podrecznika z Medyny? Irab? balagha? czy tylko taki podstawowy?

Nie korzystałam nigdy z żadnej z wymienionych przez Ciebie pozycji, lepiej znam jęz. współczesny niżeli ten dawny koraniczny i oczywiście najłatwiej będzie mi pomagać na poziomie podstawowym i średniozaaw., jako że arabski to trudny język zwłaszcza jeśli chodzi o gramatykę, ale jeśli zajdzie potrzeba, to myślę, że jestem w stanie też pomóc na zaawansowanym. A Ty znasz arabski?

Fati 09-09-2014 09:54

Odp: Klasyczny arabski....
 
mam arabski na studiach (koncze studia islamskie aktualnie pisze research proposal do licencjatu), jest to kurs juz bardzo zaawansowany (podreczniki medyny skonczylismy 2 semestry temu, w zeszlym semestrze mialam balagha - retoryke) i mialam nadzieje, ze bedziesz w stanie mi pomoc, ale widze, ze nie znasz gramatyki na takim poziomie :)
ja raczej slabo mowie po arabsku, bo za bardzo nie mam okazji go praktykowac: lepiej znam dialekty wschodnie bo one bardziej zblizone sa do jezyka klasycznego, przed studiami i w ogole poznaniem meza uczylam sie tez dialektu egipskiego i syryjskiego i mialam wielu znajomych z tamtych rejonow, z ktorymi moglam w tym jezyku rozmawiac
natomaist od meza i dziecka ucze sie dialektu tunezyjskiego, ktory swobodnie moglby zostac okreslony innym jezykiem bo czasami jest totalnie rozny od dialektow wschodnich tzn rodzina rozumie mnie gdy mowie w dialekcie wschodnim albo klasycznym bo oni ucza sie arabskiego w szkole ale jak oni zaczynaja nawijac w dialekcie to na poczatku nie rozumialam totalnie nic... teraz synek miesza jezyk klasyczny ktory slyszy na Baraem z dialektem ojca i bywa smiesznie :)

Sawsan 09-09-2014 12:44

Odp: Klasyczny arabski....
 
Haha śmiesznie, a synek mówi też po polsku?
Tak, dialekty zachodnie są zupełnie inne, najgorszy dla mnie jest marokański pod tym względem. Jeśli mogę zapytać, z jakich podręczników uczyłaś się balagha? Jeśli są dostępne w pdf, to sama chętnie bym poczytała. Jak długo uczysz się arabskiego i gramatyki, że do takiego etapu aż dotarłaś na studiach? Ja gramatyki uczyłam się ze znajomym, który jest tłumaczem przysięgłym i specjalizuje się właśnie w gramatyce (zrobił doktorat na podstawie traktatu gramatycznego Al-Zamachszariego), ale uczyłam się tylko 2 lata, po zakończeniu tego kursu znajomy skwitował, że teraz podstawy gramatyki mam opanowane - ale jeśli trwało to 2 lata, boję się, ile może zająć zgłębienie tematu :P
Jednak mi chodziło zawsze przede wszystkim o to, by móc ten język stosować w praktyce i swój cel osiągnęłam :)

Fati 10-09-2014 16:51

Odp: Klasyczny arabski....
 
Cytat:

Napisał Sawsan (Post 411497)
a synek mówi też po polsku?

tak po polsku, troche podlapal od nas angielskiego jak rozmawiamy w tym jezyku a z przedszkola przyniosl francuski

Cytat:

Napisał Sawsan (Post 411497)
z jakich podręczników uczyłaś się balagha?

Gwaher Al Balagha
جواهر البلاغة في المعاني والبيان والبديع
السيد أحمد الهاشمي
i z Balagha Wadeeha
البلاغة الواضحة
علي الجارم ومصطفى أمين

tak naprawde nie czytalismy calych podrecznikow tylko do zajec profesor przygotowywal prezentacje i w nich byly odpowiednie do danego tematu wycinki z podrecznikow ale takze z poezji Arabskiej

W tym semestrze korzystamy z Durusu Minal Quranil Kareem oraz z Juz Amma Irab wa tafseer wa balagha wa asbabu nnuzool bo to juz koncowka na wyjscie wiec omawiamy juz zywy tekst i cwiczymy robienie tafsiru Koranu

Studia Islamskie zakladaja, ze po ich ukonczeniu mamy byc w stanie interpretowac oryginalne teksty: Koran, hadisy i islamskich autorow klasycznych zeby moc wydawac opinie prawne wiec gonilismy material bardzo szybko: pierwszy rok byl dla mnie lajtowy bo mialam same powtorki tego czego sie uczylam juz wczesniej uzywalismy podrecznika Dr Bilala Philipsa Arabic Grammar made easy. Potem na drugim roku w pierwszym semestrze mielismy troche mowienia z Arabiatu Bayna yadayk tom 2 a w drugim semestrze drugi tom z Medyny. Na trzecim roku byl tom 3 Medyny ( teraz to sa juz dwa tomy 3 i 4 bo tom 3 zostal podzielony na dwie czesci) a teraz na czwartym w pierwszym semestrze byla balagha a teraz omawiamy juz amma (jestem z drugiego naboru wiec moj rok akademicki to od marca do marca a nie od wrzesnia do wrzesnia)


Czas w strefie GMT +3. Jest 14:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.